DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Barcelona

 Helena Svobodová, cestovní M + D agentura                                                     

Hlavní města Evropy...  

- Barcelona 2008

Myslíte, že Barcelona není hlavním městem? Ale je, je hlavním městem autonomního Katalánska! 

Barcelona není ale jen hlavním městem, je zároveň jedním z nejrušnějších přístavů ve Středozemním moři, v oblasti kultury, obchodu a sportu konkuruje nejen Madridu, ale snese srovnání s nejvýznamnějšími městy Evropy. Ve Starém Městě najdete řadu památek, Barcelona je nejvíce známa několika desítkami budov inspirovanými rozmachem modernismu.

Prohlídku města začněme třeba v Gotické čtvrti - kostel Sv. Anny, katedrálu, královský palác

     

Na historické třídě Las Ramblas je rušno celý den. Na Las Ramblas je i tržnice Mercat de Sant Josep. 

    

Na jižním konci třídy Las Ramblas stojí v místě, na kterém vkročil Kolumbus vkročil na břeh po objevení Ameriky 60 metrů vysoký Kolumbův pomník - Monument a Colon. Nedaleko od něj je kotviště jachet v Novém přístavu Port Vell. Vraťme se do Starého Města - stojíme na náměstí plaça Sant Jaume, kde je i budova regionální katalánské vlády - Palau de la Generalitat.

     

Barcelona je známa stavbami architektů z přelomu 19. a 20. století, kdy se město ohromně rozvíjelo, především Antoni Gaudího. Asi nejznámnější Gaudího stavbou je chrám Svaté rodiny - Sagrada Familia. Kostel se staví již téměř sto let, ještě není dokončen.

   

Jedním z dalších Gaudího děl je Casa Milà s rozvlněnou fasádou, na střeše jsou sochařsky ztvárněné komíny a průduchy. Zajímavá je i krovová soustava. Casa Milà je často nazývaná jako "Hromada kamení - La Pedrera". Zajímavým projektem mělo být sídliště na okraji Barcelony na pozemku hraběte Eusebi Güella. Uskutečnila se jen velmi malá část. To, co bylo dokončeno v letech 1910 - 1914, se stalo parkem Güell, který byl pro veřejnost otevřen v roce 1922.

       

Z věží chrámu Sagrada Famila nás v dálce zaujala budova, kterou jsme nazvali "Okurka", ta je dílem nejmodernější architektury.

  

Vraťme se však na závěr do centra města - na Katalánské náměstí - Plaça Catalunya

© Hynek Hladík 2007 - 2022

aktualizováno: 23.11.2022 09:52:25