DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Za "zvonkaři" do Rakouska

 Helena Svobodová, cestovní M + D agentura                                                     

Za lidovými zvyky

Rakousko - za zvonkaři do Solné komory

Prožijte nádherný den i večer v kouzelné krajině u jednoho z nejkrásnějších jezer nejen Solné komory, ale Evropy. Tady je vše na dosah – voda, hory, památky. Zde leží město keramiky Gmunden, známé také z televizního seriálu, chráněná krajinná oblast Taferlkaussee. V této návštěvě bude vše umocněno ještě velmi zajímavou a mimořádnou každoroční „mužskou“ tradicí, tzv. Během zvonkařů. Tentokrát v příznivém sobotním datu. Muži a chlapci až s 25 kg zvonců přivázanými kolem pasu a s obrovskými, ručně malovanými lampiony, které nesou na svých hlavách, běží setmělou krajinou z okolních kopců.
 
    
 
Čeká nás zastavení v hlavním městě Solné komory v Gmundenu. Jistě bude čas na návštěvu Jezerního zámku / Seeschloss proslulého z televizního seriálu, určitě se zastavíme na kávě a moučníku v kavárně na břehu jezera Traunsee. 
 
   
 
Historie tohoto lidového zvyku sahá někam do šerého dávnověku. Běh zvonkařů byl popsán v roce 1890 v hornickém městě Ebensee ležícím na jižním konci jezera Traunsee, je však jistě mnohem starší. Z Ebensee se rozšířily běhy zvonkařů nejprve do 30 obcí v okolí, později i mnohem dál.
 
Zvonkaři nosí dodnes bílý oděv, stejně jako horníci dolující sůl v Ebensee, na opasku mají na zadku přivázaný velký kravský zvonec, mnohdy zvonců několik. Původně měli všichni běžci začerněné obličeje. Později zvonkařům přibyly na hlavy obrovské svítící čepice - spíš velikánské lampiony.
 
Svící čepice - německy Lichterkappen jsou 50 - 60 cm vysoké, mnohdy ale mnohem vyšší "koruny" různých tvarů. Na dřevěné konstrukci, ve které jsou uvnitř umístěné při běhu hořící svíčky, je natažen jemný pomalovaný papír. Výzdoba vychází především z křesťanské symboliky, na čepicích jsou ale vidět např. symboly různých řemesel. Světlo v čepici má připomínat slunce a slunovrat. Má přinést světlo a radost do každé domácnosti, stejně jako dobrou úrodu na polích. Výroba jedné čepice těžké 5 až 20 kg zabere i několik stovek hodin.
 
Skupiny běžců, které musí mít vždy lichý počet, vyrážejí obvykle z jednotlivých osad rozesetých na svazích hor. V přítmí večera je pak zdálky slyšet zvuk zvonců při běhu, na mnoho kilometrů je vidět řádky svítících čepic, jak běžci běží od jednoho domu ke druhému.
 
Ve dvoře, nebo před domem před obyvateli domu udělají běžci vždy tři kolečka, tzv. Kranzl čili věnečky. Běžci vypijí svařené víno nebo punč, snědí chleba se sádlem, zkontrolují, zda hoří všechny svíčky, rozloučí se hlasitým zvoněním, a běží k dalšímu domu.

Největší slavnosti běžců - zvonkařů jsou stále v Ebensee, kde jsou každoročně stovky zvonkařů, můžete se s nimi setkat ale i v dalších obcích kolem jezera Traunsee - v okresním městě Gmundenu, v romantickém Traunkirchenu, v Altmünsteru, známém spíš první SOS dětskou vesničkou na světě, ale také v Bad Ischlu, ale také ve štýrských či solnohradských městech a vesnicích.  

Hlavní setkání se zvonkaři pro nás bude v romantickém městečku Traunkirchen se starobylým klášterem. Před desátou večer se k nádraží blíží řádky běžců z osad rozesetých na svazích hor.

     

V deset večer jich pak na plácku u hotelu Annerlhof bude zhruba 150.

Zájezd připravujeme jako jednodenní (i když budeme na cestách ve dvou dnech, dříve než ve 23:00 hodin z Traunkirchenu neodjedeme), nebo jako dvoudenní. 

© Hynek Hladík 2007 - 2022

aktualizováno: 23.11.2022 09:52:25